Z Babího lomu jsou vidět i vrcholky Alp
Oblíbená rozhledna Babí lom u Lelekovic se po roce opět otevírá turistům. Patnáct metrů vysoká rozhledna procházela od roku 2021 generální rekonstrukcí. Od soboty 27. srpna 2022 na ní mohou vystoupat ti, kteří se nebojí výšek.
Rozhledna je volně přístupná.
Vydejte se za krásnými výhledy na rozhlednu Babí lom severně od Brna, dostupnou po značených turistických stezkách z Lelekovic, Kuřimi a Vranova. Náš výlet začíná právě ve Vranově, kam se pohodlně dostanete autobusem 57
ze Štefánikovy čtvrti a vystoupíte na zastávce Vranov, myslivna. Odtud vede žlutá turistická značka souběžně s naučnou stezkou Krajem říčky Ponávky. Trasa vás provede kolem kostela Narození Panny Marie, který je jedním
z nejvýznamnějších poutních míst na Moravě. Byl postaven v letech 1617–33 na místě původního dřevěného kostelíku. V kostele najdete pohyblivé dřevěné jesličky, které se po vhození mince rozpohybují a hrají. Součástí kostela
je krypta rodu Lichtenštejnů, která sice není běžně přístupná, ale je možné absolvovat virtuální prohlídku na www.dc-vranov.cz.
Od kostela pokračujte k rozcestníku s názvem Vranov, odkud se napojíte na červenou turistickou značku vedoucí až k samotné rozhledně. Cestou potkáte odpočinkové místo Lavky s dřevěnou sochou Lelkovadlo neboli pastí na lelky. Tato socha od Jana Nováka má za úkol chytat lelky. A protože příliš lelků škodí, je doporučováno alespoň 1x ročně projít Lelkovadlem, odlelkovat se a dále se v klidu věnovat práci, zábavě i turistice.
Poté vás čeká stoupání do kopce až na Babí lom. Skalnatý hřeben Babí lom byl oblíbený výletnický cíl českých i německých obyvatel Brna již od poloviny 60. let 19. století.
O několik let později zde byly vybudovány dvě dřevěné vyhlídky.
Severní Rohrerova trámová rozhledna, stojící ve výšce 562 m n. m., nesla jméno tehdejšího brněnského starosty. Na jižním vrcholu, ve výšce 521 m n. m., stála Ripkova vyhlídka v podobě zastřešeného altánu. Byla pojmenovaná po předsedovi Rakouského turistického klubu, jenž oba objekty vybudoval. Na tomto místě stojí současná zděná patnáctimetrová rozhledna, zpřístupněná od roku 1961. Nedaleko stávala také Wieserova chata nabízející základní občerstvení turistům. Na Babí lom rád chodíval každoročně na Dušičky Petr Bezruč, aby uctil zapálenou svíčkou památku svých kamarádů. Obě vyhlídky sloužily do druhé světové války, kdy následně zanikly.
Po skalnatém hřebeni, tvořeném asi 370 milionů let starými vápenci a slepenci, se dostanete k rozhledně, která je volně přístupná po celý rok. Za dobrého počasí z ní prý dohlédnete dokonce až na vrcholky Alp.
Z rozhledny pokračujte po červené turistické značce lesem směrem dolů do Lelekovic. Odtud můžete na zastávce Lelekovice, náves nasednout na autobus 41 směrem na Královo Pole, nádraží. Pokud vám v Lelekovicích zbývá čas, navštivte nedaleký kostel svatého Filipa a Jakuba postavený v polovině 13. století v románském slohu. Zhruba v polovině 14. století byl vedle kostela postaven Lelekovický hrad, který byl počátkem 15. století dobyt a již nikdy nebyl znovu obnoven. Dnes zde najdete odhalené zbytky základů.
Délka trasy: 6,6 km
Zajímavosti po cestě:
kostel Narození Panny Marie ve Vranově, krypta rodu Lichtenštejnů, odpočinkové místo Lavky, rozhledna Babí lom, Lelekovický hrad
Obtížnost trasy:
Pozor! Terén je náročnější – pokud půjdete s dětmi, buďte na skalách opatrní.
Zdroj: Brněnský metropolitan
Foto: Hana Kubínová – Na výlet/Brno a okolí, www.navyletbrno.cz
Mapa: Oddělení GIS OMI MMB