29.03.2018 | Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v.v.i.
Lidé ve svém volném čase navštěvují lesy v blízkosti svého bydliště čím dál častěji. Vyrážejí na houby, pikniky v přírodě, na cyklistické projížďky nebo jen tak na procházku. Tomuto trendu se přizpůsobuje i lesní hospodářství.
Hospodaření v lesích se zvýšenou rekreační funkcí vyžaduje specifické postupy a často nelze mechanicky převzít zkušenosti z lesů hospodářských. Přitom se jedná o problematiku několika oborů, jako jsou územní plánování, krajinná a zahradní architektura, ochrana přírody a tradiční lesní hospodářství.
Nová metodika autorů z VÚLHM, v. v. i., VS Opočno, popisuje pěstební postupy využitelné pro péči o lesy se zvýšenou rekreační funkcí. Experti na pěstování lesa v ní zohledňují potenciál produkční funkce v lesoparcích, lesích rekreačně významných a v lesích hospodářských. Cílem metodiky je přiblížit majitelům především obecních a městských lesů pěstební postupy směřující ke zlepšení ukazatelů produkce lesa při současném zlepšení rekreačního potenciálu lesa a snížení objemu nahodilých těžeb.
Lesy se v současné době potýkají s vysokým podílem nahodilých těžeb v důsledku větrných kalamit a s atakem biologických škůdců, což významně navyšuje náklady vlastníků příměstských lesů na jejich obhospodařování. Postupy pro obhospodařování lesů s významnou rekreační funkcí jsou rozlišeny podle významu této funkce. Pro účely metodiky autoři zvolili následující rozdělení do třech skupin:
1) Lesoparky a parkové lesy – nejintenzivněji využívané lesy přímo v intravilánu městských sídel. Lesnické hospodaření je zde upozaděno ve prospěch postupů krajinného inženýrství a parkové architektury. Dřevoprodukční funkce zde není prioritou, ale je možnou pozitivní externalitou.
2) Rekreační lesy – patří sem příměstské lesy, lesy rekreačních středisek, lesy s chatovou zástavbou, lesy klidových oblastí apod. Zpravidla jsou zařazeny do lesů zvláštního určení, případně patří do kategorie lesů hospodářských. Dřevoprodukční funkce těchto lesů je významná, ale nikoli dominující.
3) Hospodářské lesy rekreačně využívané – lesy kategorie hospodářských lesů v blízkosti městských sídel, ve zvýšené míře navštěvované za účelem odpočinku, sportu, sběru lesních plodů apod. Hospodaření v těchto lesích se od klasických lesnických postupů liší jen minimálně a dřevo produkční funkce je zde velmi významná.
Autoři navrhují pěstební postupy k podpoře souběžného plnění rekreační a produkční funkce lesa pro všechny uvedené skupiny lesů formou popisu opatření k optimalizaci druhové skladby, hospodářských způsobů, intenzity pěstební péče, optimalizaci obmýtí a k podpoře rekreačního potenciálu.
Majetky obecních (městských) lesů, kde se předpokládá priorita najít soulad mezi plněním rekreačních a produkčních funkcí lesa, dosahují v současnosti přibližně 17 % výměry všech lesů v České republice. Při jejich obhospodařování vzniká poptávka po nových postupech pěstování lesa, které umožní najít rovnováhu mezi zmíněnými funkcemi lesa tak, aby byly splněny jak ekonomické cíle vlastníka, tak požadavky veřejnosti na rekreaci. V současné situaci dosud nevyřešeného přístupu veřejnosti a státní správy k možnostem tržního zhodnocení mimoprodukčních funkcí lesa poskytuje tyto funkce vlastník lesa veřejnosti bezplatně.
Metodika vznikla při řešení projektu Technologické agentury ČR: TA04021541 „Pěstební opatření pro optimalizaci souběžného plnění produkční a rekreační funkce lesa“.
Titulní fotografie: Lesy města Brna, a.s.
Metodika je ke stažení na stránkách VÚLHM: http://www.vulhm.cz/sites/File/vydavatelska_cinnost/lesnicky_pruvodce/LP_14_2017.pdf
Autoři metodiky: Ing. Jiří Novák, Ph.D., Ing. David Dušek, Ph.D., Ing. Dušan Kacálek, Ph.D., Doc. RNDr. Marian Slodičák, CSc.; Kontakt: e-mail: novak@vulhmop.cz
Ilustrační fotografie: rekreační vybavení lesů v okolí Ostravy a Brna, autor Jan Řezáč