OD ŠIŠKY DO OBÝVÁKU

JAKÁ JE CESTA VÁNOČNÍHO STROMKU?

01.jpg

Lesy města Brna, a.s.

 

Zamysleli jste se někdy nad tím, jaký život asi prožil stromek, pod kterým na Vánoce nacházíte dárky? Pokud koupíte stromek od českého výrobce máte jistotu, že tento stromek byl vypěstovaný na uznané plantáži vánočních stromků a nebo vyřezaný z tzv. „prořezávek“ z lesa, kde uvolnil místo ostatním stromkům, tak aby měly prostor na růst a vývoj. 
Další možností je stromek v květináči, který můžete na jaře vysadit buď na svém pozemku, a nebo přímo v brněnských lesích. 
Vánočním stromkem neničíme přírodu, ale je to ekologický obnovitelný zdroj, což se nedá říci o látkách, ze kterých je vyrobena jeho umělá atrapa.

A jak to všechno začíná? 
Nejdříve je potřeba sehnat semena požadovaných dřevin. Jedná se nejen o jedle kavkazské, obrovské nebo bělokoré, ale i o smrk a borovici. Šišky se trhají ze stojících nebo pokácených stromů. Potom se posílají do semenářského závodu, kde z nich v tzv. „luštírně“ získají semena, z nichž se potom pro brněnské lesy v lesních školkách Pod Babím lomem vypěstují semenáčky. Ty se potom musí zalévat, plet a po přesazení do záhonu nebo obalu se z nich stává sazenice, která se sází na plantáž, do lesa a případně i do květináče. 
Řezaný vánoční stromek o výšce 180 cm je podle druhu dřeviny starý 7 až 15 let. Nejrychleji roste borovice lesní a nejpomaleji jedle kavkazská.

PRODEJE VÁNOČNÍCH STROMKŮ Z LESY MĚSTA BRNA, VÍCE INFO ZDE:
https://www.facebook.com/events/258241128199434/

TIP:
Zakoupené stromky vypěstované v lesních školkách Pod Babím lomem můžete vysadit při tradičním sázení jedliček, které proběhne 13.4.2019 mezi 10-12 hod v lesním porostu na Babím lomě. Stromek můžete mít podepsaný a při procházkách nejen po nedaleké lesní naučné stezce sledovat jeho růst.

 

zdroj: Lesy města Brna, a.s.