Hornek a Mariánské údolí

Tip na výlet s Brněnským metropolitanem

foto-Mariánské-udoli.jpg

Hornek a Mariánské údolí skrývají les bez civilizace i bobovou dráhu

Výlet na vyhlídku Hornek a okolí vodních nádrží v Mariánském údolí můžete začít na zastávce Líšeň, hřbitov, kam jezdi autobus číslo 58 ze Staré osady. Od zastávky pokračujte podél silnice po zelené turistické značce, která po několika metrech odbočí na lesní cestu. Značka vás dovede až na odbočku Hornek – vyhlídka, kde si udělejte krátkou zacházku na samotnou vyhlídku. Velký Hornek je přírodní rezervace na náhorní plošině mezi Líšní a obcí Mokrá-Horákov. Jedná se o botanicky a zoologicky cenné místo. Je zde krásný výhled na údolí a zalesněné kopce bez známky civilizace. Z vyhlídky se vraťte opět na rozcestí a pokračujte po žluté značce až k rozcestí Říčky – koupaliště, tam se vydejte směrem na Muchovu boudu, jež je dnes tradičním občerstvením v Mariánském údolí. Stojí v místě bývalé pastoušky, která byla po 1. světové válce přidělena válečnému invalidovi panu Muchovi. Pan Mucha tady nabízel občerstvení dělníkům, kteří zde každý den chodili do cementárny v Mokré. Z rozcestí Muchova bouda můžete přes kopec po modré značce pokračovat do lesa na Horákovský hrad, kde jsou vidět terénní pozůstatky, nebo jděte dál podél vody a na modrou značku se opět napojíte.

První zmínky o hradu jsou doloženy z roku 1464 a zřejmě již v tomto roce byl pustý.
Na protější břehu se na skalní ostrožně nachází pozůstatky hradiska Staré Zámky, osídleného od konce neolitu až po 11. století. Během velkomoravského období bylo významným centrem brněnské kotliny. Říká se, že po zániku hradiska jedna část obyvatel odešla položit základy Starého Brna, druhá založila obec Líšeň.

U rozcestníku Pod hrádkem – pod hrází můžete pokračovat dále po modré značce, kde cesta vede lesem dále od vody. Pokud chcete jít blíže vody kolem pláži, vydejte se druhou stranou. U Kadlcova mlýna je nově postavena bobová dráha o délce 770 metrů. Jde o trubkovou konstrukci, po které jezdí vozíky s připoutaným jezdcem a rychlost vozíku je regulována brzdou.  Jízda je adrenalinový zážitek nejen pro malé jezdce.

Dalším lákadlem je zábavní park Eldorádo, který díky minizoo a různým atrakcím uvítají především děti. V okolních svazích podél cesty si můžete všimnout zarostlých tribun, které byly vybudovány v 50. letech pro několik tisíc lidi. Za socialismu bylo Mariánské údolí přejmenováno na Gottwaldovo údolí a konaly se zde Mírové slavnosti, kterých se účastnili nejvyšší funkcionáři. Kromě proslovů probíhala hudební a taneční vystoupení, soutěže, divadla či vystoupeni sovětských umělců. Po pádu komunismu se údolí vrátil jeho původní název, tribuny již nejsou dále využívány a chátrají.

Výlet můžete zakončit v Mariánském údolí, odkud jezdí autobus, případně se vydejte na nedaleký kopec Kostelíček, kde stoji malebná kaple Panny Marie Pomocnice.

Původní dřevěná kaple z roku 1628 byla postavena jako poděkování za uzdravení syna baronky Elišky Bergrové, který na tomto místě uzřel Pannu Marii.

Současná kaplička byla postavena v roce 1914 a má podobu původního kostelíku. Líšeňské Panně Marii se také říkalo Panna Maria „v třešních“ nebo „v háji třešňovém“, protože v roce 1867 zde hrabě Egbert Belcredi vysázel třešňový sad o počtu 5000 stromů.

 

Délka trasy: 10,5 km

Zajímavosti po cestě:

vyhlídka Hornek, Muchova bouda, Horákovský hrad, hradisko Staré zámky, bobová dráha, zábavní park Eldorádo, kaple Panny Marie Pomocnice

Obtížnost trasy:

Terén zvládnou i školáci

 

Zdroj: Brněnský metropolitan

Foto: Hana Kubínová – Na výlet/Brno a okolí, www.navyletbrno.cz

Mapa: Oddělení GIS OMI MMB